Biały Dunajec dla dzieciPropozycje na nudę

Baseny w Bukowinie

Biały Dunajec to również wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych turystów i odwiedzających. Wybierając się więc z dziećmi do Białego Dunajca warto przede wszystkim zajrzeć do Term Podhalańskich, gdzie dzieci mogą radośnie się bawić pod czujnym okiem rodziców w przygotowanych przez ośrodek specjalnych brodzikach dla najmłodszych, oczywiście wypełnionych wodą termalną, która posiada zdrowotne działanie. Brodzik dla dzieci wyposażony został ponadto w atrakcyjną zjeżdżalnię. Na terenie kompleksu znajduje się także basen wspólny dla całych rodzin, na którym zainstalowana została trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, z której mogą korzystać dzieci pod opieką rodziców. Oferta kąpieli basenowych dostępna jest w Termach Podhalańskich dla dzieci nieprzekraczających 13 lat, dolna granica wieku wynosi natomiast 3 lata. W ofercie dostępne są także bilety rodzinne 2+1 oraz 2+2. Za każde następne dziecko obowiązują niewielkie dopłaty (5 zł). Również dzieci, które mają poniżej 120 cm wzrostu mogą wejść do basenów za darmo, pod warunkiem znajdowania się pod opieką dorosłej osoby. Bilet rodzinny dotyczy też rodziców lub opiekunów dzieci od 3 do 13 lat. Dzieci natomiast nie mogą skorzystać z oferty biletów OPEN oraz sauny na minuty.

W Białym Dunajcu oprócz kąpieli w zdrowotnych wodach termalnych dzieci mogą uczyć się na wyciągach narciarskich jazdy na nartach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Stacja narciarska „U Steni” posiada bowiem przygotowany wyciąg orczykowy, który posiada długość 100 metrów. Jest on w pełni ogrodzony i znajduje się na bezpiecznym terenie. Goście, którzy skorzystają z oferty noclegowej w pensjonacie mają zniżki na wyciągi do 20 procent, natomiast dzieci do lat 7 – 30 procent.

Kiedy jednak wybieramy się w letnim sezonie w okolice Białego Dunajca, warto udać się na dłuższe spacery po okolicznych ścieżkach. Z Białego Dunajca w niecałe 3 godziny dojść można między innymi do Gubałówki wyznaczając trasę Pogórzem Gubałowskim lub też kierując się przez Talary oraz Ząb. Trasy posiadają generalnie łagodny przebieg, warto jednak postarać się o odpowiednie akcesoria czy też lepsze wózki dziecięce, jeżeli chcemy zabrać ze sobą dzieci. W nieco ponad trzy godziny można także przejść się z Białego Dunajca do Kun poruszając się jednym z pasm Pogórza Gliczarowskiego.

Praktyczne rozwiązania na górskie wycieczki z dziećmi

W obecnych czasach społeczeństwo staje się coraz bardziej mobilne. Coraz częściej wyjeżdżamy, czy to na krótki weekend, czy dłuższe wakacje. Nie boimy się także zabierać ze sobą naszych pociech, nawet tych najmniejszych. Cele naszych podróży są różne, począwszy od wyjazdów nad morze, jezioro, spędzanie czasu w gospodarstwie agroturystycznym czy na pokonywaniu kolejnych górskich szlaków owocujących w piękne widoki. Decydując się jednak na spędzenie urlopu poza domem w górach, szczególnie warto zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele przystosowanych do tego typu wycieczek akcesoriów. Trzeba podkreślić, że modele te różnią się od ich miejskich i domowych odpowiedników. Zwykle są wytrzymalsze, lżejsze, cieplejsze i przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych.

Do najważniejszych akcesoriów podróżniczych dla naszego malucha warto zaliczyć:

Wózki bliźniacze

Wybierając się z naszymi bliźniakami na górską wycieczkę warto zaopatrzyć się w wózek bliźniaczy w wersji szerokiej, którym będzie nam łatwiej manewrować. Będzie go również łatwo złożyć i spakować do bagażnika. Ważne jest ponadto, aby taki wózek miał regulacje pozycji, odpowiednią wentylację i amortyzację. Dzięki temu podróż naszych dzieci nie będzie dla nich uciążliwa, bolesna i męcząca. Niektóre firmy specjalizują się w konstrukcji wytrzymałych i niezawodnych wózków przystosowanych do górskich warunków.

Wózki do biegania

Lubiący sport rodzice zabierając w góry swoje małe pociechy powinni zaopatrzyć się w tzw. joggery, czyli wózki do biegania. Mają one bardzo mocną konstrukcję i są odporne na wstrząsy, które będą towarzyszyć górskiemu, nierównemu, kamienistemu albo żwirowemu podłożu. Wyposażone są w hamulce na przednie koła i hamulce postojowe, które w łatwy sposób pozwolą kontrolować wózek. Mają także daszki chroniące przed promieniami słonecznymi, klapy przeciwdeszczowe i wentylowane oparcia. Ciekawostką jest, że takie wózki wyposażone są w zakładany na naszą rękę pasek, abyśmy nie utracili nad nim kontroli.

Wózki spacerowe

Szlaki górskie wymagają, aby wózek naszego dziecka był wytrzymały, komfortowy i bezpieczny. Koniecznie powinien mieć on miękkie chroniące przed wysunięciem się malucha pasy, ergonomicznie wyprofilowaną wkładkę stabilizującą głowę dziecka i hamulce umożliwiające natychmiastowe jego zatrzymanie. Nie należy też zapominać o wodoodpornych daszkach i pompowanych kołach z amortyzacją, które zapewniają naszemu dziecku wygodną jazdę i spokojne podziwianie szybko zmieniającego się krajobrazu.

Wózki wielofunkcyjne

Wielofunkcyjne wózki są doskonałym rozwiązaniem, aby z naszym maluchem móc spędzić wolny czas w otoczeniu pięknych górskich widoków i na świeżym zdrowym powietrzu. Odpowiednio skonstruowana rama pozwala w dowolny sposób montować część spacerową, gondolę albo fotelik samochodowy. Każdy z elementów powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Istotna jest oczywiście amortyzacja kół, odpowiednia wentylacja (ukryte pod tkaniną kanały powietrzne) i przeciwsłoneczne, przeciwwiatrowe oraz przeciwdeszczowe osłony.

Kojce dla dzieci

Przygotowując się do noclegu w obcym miejscu warto zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka. Szczególnie pomocne są w tym kojce, których wersje turystyczne mają lekki aluminiowy stelaż, wykonane są z łatwo czyszczącego się oddychającego materiału i dają się szybko spakować w niewielkich rozmiarów torby podróżne. Podczas gdy dziecko bawi się w swoim małym dającym poczucie bezpieczeństwa domku rodzice mogą spokojnie odpocząć albo przygotować się na kolejny dzień górskich wycieczek. Część modeli wyposażona jest w chroniące przed owadami moskitiery, dobrze izolujące od chłodniejszego podłoża materacyki i zabawki edukacyjne.

Nosidełka dla dzieci

Nosidełka są bardzo przydatnymi akcesoriami podczas podróży górskich z małym dzieckiem. Wybierając swój model warto zwrócić uwagę, dla jakiego wieku i wagi dziecka jest przeznaczone. Istotne jest równie to, aby nosidełko było wykonane z oddychającego materiału i miało wygodne, miękkie szelki, stabilną konstrukcje, osłony przed deszczem, promieniami słonecznymi i odpowiednio regulowaną uprząż. Jest to ważne, ponieważ oprócz wygody naszego dziecka powinniśmy zadbać także o to aby nam było wygodnie nieść na plecach nosidełko i żebyśmy nie zmęczyli się zbyt szybko, np. podczas podchodzenia na bardziej strome wzniesienia.

Foteliki samochodowe

Kupując fotelik samochodowy stoimy przed wyborem modeli dostosowanych do wagi naszej pociechy. Podczas długich podróży najważniejsza jest jednak wygoda i komfort naszego dziecka. Warto wiec zwrócić uwagę czy fotelik ma wzmocnione boki, miękkie ochraniacze na pasach bezpieczeństwa i zagłówek usztywniający główkę dziecka. Jest to szczególnie istotne na górskich krętych trasach, pełnych podjazdów i czasowej zmianie podłoża na szutrowe. Warto też sprawdzić czy wybrany przez nas model ma dobrą wentylację, daszek przeciwsłoneczny z filtrem UV i adapter dający możliwość zamontowania go do stelaża wózka.

Jeśli chcemy podróżować z naszym maluchem w bezpieczny i komfortowy sposób warto zdecydować się na dobrej jakości akcesoria podróżnicze. Należy wziąć pod uwagę ile lat ma obecnie nasze dziecko i co jest mu w tym momencie najbardziej potrzebne. Wiele z wymienionych powyżej sprzętów jest wielofunkcyjna. Więc wybór najodpowiedniejszego przyczyni się do tego, że nasz samochód nie będzie przeładowany, a my będziemy mieli wszystkie potrzebne akcesoria, aby nasz maluch czuł się szczęśliwy podczas górskiej podróży, a my - spokojni i zrelaksowani.Ścieżki spacerowe są bardzo malownicze

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms