Foteliki samochodoweZ dzieckiem w górach – bezpieczne foteliki samochodowe

fotelik samochodowy concord

Planując rodzinny wyjazd w góry, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie i komforcie przewożenia dzieci. Niezbędnym wyposażeniem każdego zmotoryzowanego rodzica jest z pewnością fotelik samochodowy. Odpowiedni i dobrze dobrany jest gwarancją bezpieczeństwa dziecka.

Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, pogrupowanych ze względu na kategorię wagową. Produkt powinien być dopasowany także do wzrostu oraz wieku dziecka. Musi również dać się zamontować w samochodzie w sposób stabilny, gdyż każdy element mocowania odgrywa ogromne znaczenie. W każdym wypadku należy zwracać uwagę na podstawowe elementy, takie jak baza do montażu zamiast zwykłego przypięcia pasami bezpieczeństwa (m. in. Concord Ultimax), regulacja zagłówków (m. in. Concord Absorber XT), system zabezpieczania przez uderzeniami bocznymi, możliwość montażu przodem i tyłem do kierunku jazdy, a także zainstalowanie punktowych pasów bezpieczeństwa. Nie można jednak zapominać, że fotelik musi być wygodny i zapewniać komfort podróżowania. W przypadku długich wyjazdów dobrze byłoby zaopatrzyć się w model z miękkimi ochraniaczami na pasach bezpieczeństwa (m. in. Maxi Cosi Pearl).

Przy wyborze fotelika warto zwrócić uwagę na to, czy produkt zapewnia wentylację, ponieważ w przypadku podróżowania, szczególnie w przypadku wycieczek górskich, nietrudno jest o przegrzanie dziecka, w szczególności w samochodzie bez klimatyzacji. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała z pewnością decyduje o nieuciążliwym podróżowaniu przez malucha. Oczywiście należy wybierać produkty, które posiadają wszystkie konieczne atesty oraz te, które zdobyły najwyższe noty w testach bezpieczeństwa. Konieczne może być zapoznanie się z przeprowadzonymi wynikami testów pozwalającymi jednoznacznie stwierdzić, czy oferowany model rzeczywiście stanowi najlepsze zabezpieczenie jadącego dziecka, niezależnie od jego wieku, wagi i wzrostu.

Foteliki z grupy 0 – 13 kg są przeznaczone przede wszystkim do wszechstronnego transportowania malucha, a zatem oprócz użytkowania w samochodach, można łączyć je z niektórymi wózkami. Ceny wahają się tu od mniej więcej 300 zł do nawet 1700 zł. W przypadku posiadania innego rodzaju wózka niż tego, który poleca producent, korzystną opcją jest możliwość dokupienia do fotelika adaptera, który umożliwia montowanie go do stelaża. Firma Recaro posiada w swojej ofercie tego rodzaju urządzenie, a dzięki bogactwu opcji, z pewnością dopasuje się je do każdego modelu wózka. Dzięki temu możliwe są wycieczki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W takim przypadku polecane są szczególnie wędrówki nizinne oraz górskie, jednak trzeba wybierać łagodne i niezbyt wymagające trasy i miejsca. Z powodu ostrego słońca świecącego w górach, z pewnością przydatny będzie daszek przeciwsłoneczny z filtrem UV (m. in. foteliki Concord Air, Maxi Cosi Cabrio Fix) dla ochrony delikatnej skóry najmłodszych.

Foteliki z grupy 0 – 18 kg można zakupić już od 800 zł, jednak ceny mogą sięgać także 1200 zł. Przeznaczone są dla niemowląt i maluchów do 4 roku życia. Starsze dzieci z pewnością będą zaciekawione krajobrazami mijanymi w czasie wycieczek, dlatego w modelach z tej grupy umożliwiono montowanie fotelika zarówno przodem, jak i tyłem (m. in. Maxi Cosi Milofix).

Foteliki dla starszych dzieci ważących od 9 do 18 kg można zakupić już od 400 zł. Za najdroższe trzeba będzie zapłacić powyżej 1500 zł. Dobre foteliki w kategorii wagowej 9 – 25 kg można kupić w przedziale od 900 do 1400 zł. Dzieci mieszczące się w tym przedziale powinny w dalszym ciągu podróżować tyłem do kierunku jazdy, gdyż w momencie zderzenia pozycja ta zapewnia największe bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że przy wyboistych górskich trasach należy zadbać o większe zabezpieczenie podróżującego dziecka. Zapewnia to zastosowanie wzmocnionych boków, które umożliwią dodatkową stabilność (m. in. Graco Coast).

Grupa fotelików dla dzieci od 9 do 36 kg mieści się w przedziale cenowym 600 – 1100 zł. Przy takich modelach ważne jest dostosowanie rozwiązań do jak największej liczby kategorii, gdyż umożliwia zakup jednego produktu na kilka lat, bez konieczności ciągłej zmiany. Biorąc pod uwagę te parametry, można stwierdzić, że jeden fotelik może być użytkowany nawet przez 12 lat. Proponuje to model Recaro Young Sport, który jest odpowiedni dla trzech grup wagowych.

Dla starszych dzieci można wybrać fotelik z oparciem lub zwykłe siedzisko. Ceny kształtują się w przedziale do 100 do nawet 2600 zł. Siedzisko przeznaczone jest dla dzieci w wieku szkolnym, które przekroczyły wagę 15 kg. Montowane są za pomocą pasów bezpieczeństwa i pasują do każdego modelu samochodu. Są to również rozwiązania najtańsze. Istnieje także możliwość zakupu fotelików ze zdejmowanym oparciem, zaleca się jednak, by korzystać z niego jak najdłużej z powodu bezpieczeństwa i wygody. Warto też mieć na uwadze, że starsze dzieci mogą nudzić się podczas wyjazdu. Dlatego też warto zastanowić się nad rozwiązaniem wykorzystanym w modelu Recaro Monza Seatfix Exclusive, który posiada wbudowane w zagłówek głośniki oraz umożliwia podłączenie odtwarzacza mp3.

Niektórzy rodzice chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje dziecko podczas wyjazdu. Producenci wychodzą im naprzeciw, tworząc więc nowe i ciekawe rozwiązania. Warto zastanowić się nad zakupem zagłówka do fotelika, który ma za zadanie usztywnić główkę dziecka. Ponadto jest on nieoceniony podczas zapobiegania niebezpiecznym wstrząsom, które mogą się zdarzyć podczas jazdy po wyboistych i nierównych terenach, w szczególności na trasach górskich i krętych. Podczas długich wyjazdów zwiększa się dzięki temu komfort malca, które może odpocząć w przytulnych warunkach. Uwagę trzeba zwrócić także na folie przeciwdeszczowe (m. in. folia przeciwdeszczowa do fotelika Recaro Young Profi Plus), śpiworki (m. in. śpiworek do fotelika Maxi Cosi Cabriofix), podnóżki (m. in. podnóżek do fotelika Recaro Monza Nova i Monza Seatfix), które jako dodatki znacznie zwiększają wygodę zmotoryzowanej pociechy w czasie długich podróży, nawet w bardzo trudnych, górskich warunkach. Jeśli samochód, którym dysponujemy, nie posiada zainstalowanego systemu ISOFIX można dokupić bazę, którą instaluje się raz, a która umożliwia szybkie zakładanie i odpinanie fotelika (m. in. baza do fotelika Maxi Cosi Easy Base). Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, szczególnie w przypadku częstych wycieczek.

Jak widać, zakup odpowiedniego wózka, czy fotelika samochodowego może rodzicom przysporzyć wielu trudności. Należy jednak poświęcić trochę czasu, by znaleźć rozwiązania gwarantujące odpowiedni komfort, wygodę i bezpieczeństwo opublikowanego przez nas pomysłu.Jeden fotelik może służyć nawet 8 lat

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms