Kojce turystyczneBezpieczne i wygodne kojce w góry

Kojec PhilTeds

W czasie podroży turystycznych, podczas których zabieramy ze sobą nasze małe pociechy, musimy stale pamiętać o ich bezpieczeństwie. Tak jak podczas każdej wycieczki, która trwa więcej niż jeden dzień, musimy przygotować się na nocleg w zupełnie obcym dla nas miejscu. Większość pokoi, które możemy wynająć nie będzie specjalnie przygotowana i przystosowana pod kątem wygody i potrzeb naszego malucha. Aby poprawić warunki, które zastaniemy na miejscu, powinniśmy zdecydować się na zakup odpowiedniego kojca dla naszego dziecka, który będzie mógł być wykorzystywany również w naszym mieszkaniu czy ogrodzie. Już od pierwszych miesięcy warto przyzwyczajać naszą pociechę do przebywania w nim, aby podczas wyjazdu akceptowała go i czułą się w nim bezpiecznie.

Po pierwsze musimy pamiętać, że znajoma przestrzeń będzie zwiększała wspomniane wyżej poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka w miejscu, w którym będzie przebywało przez kilka kolejnych dni – zupełnie inaczej niż obca dla niego przestrzeń, która początkowo może budzić niepokój albo rozdrażnienie. Rodzice natomiast będą mogli spokojnie zająć się swoimi obowiązkami (np. przygotowywaniem posiłków) i odpoczynkiem w czasie górskich wypraw. Są to główne zalety zabierania ze sobą kojca – nasze dziecko jest w bezpiecznym miejscu i nie obawiamy się, że stanie mu się krzywda w momencie wykonywania przez nas innych obowiązków. Sami zdajemy sobie sprawę jak trudne jest ustrzeżenie malucha przed potencjalnymi zagrożeniami (np. ostre krawędzie, małe przedmioty, którymi może się zakrztusić, gorące naczynia), które czyhają na niego w naszym własnym domu, a co dopiero w miejscu, którego sami nie znamy zbyt dobrze.

Decydując się na kupno kojca warto zwrócić uwagę, czy ma wbudowane kółka ułatwiające przesuwanie go z pomieszczenia do pomieszczenia. Podczas wyjazdów najważniejsze jest, aby nasz model był składany, zajmował niewiele miejsca w bagażniku i niewiele ważył. Również istotny jest materiał, z których zbudowany jest kojec oraz sama jego konstrukcja. Materac powinien być wykonany z tkaniny o wysokiej wytrzymałości, ale musi być również przewiewny. Dobra jakość umożliwi dobrą izolację termiczną od podłoża. Prawidłową wentylację mogą zapewniać otwory w dnie. Powłoka mebelka powinna być wodoodporna i łatwa do wyczyszczenia. Zwróćmy więc uwagę, czy dany model nie posiada ostrych krawędzi, przez które nasze dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Dla lepszej stabilności często stosuje się więcej niż tylko 4 nóżki – model Graco Contour Electra posiada ich aż 7.

Jeżeli więc zdecydujemy się na kupno kojca turystycznego, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki model będzie dla nas najlepszy. Jeżeli mamy maluszka do 9 miesięcy i zależy nam przede wszystkim na mobilności, możemy skorzystać z gotowych zestawów, takich jak Phil&Teds Nest. Dostajemy dzięki temu turystyczne łóżeczko o szerokości 38 cm, wysokości 33 cm i długości 77 cm, kojec oraz torbę o pojemności 40 litrów na dodatkowe akcesoria potrzebne podczas wyjazdu. Taki produkt składa się, co ułatwia jego transport, ponieważ nie zajmuje zbędnego miejsca (tego typu elementy zakupione osobno, mogą nie pasować do siebie już tak dokładnie). Model Phil&Teds Nest ma w zestawie materacyk i przypinaną zamkiem błyskawicznym moskitierę, chroniącą przed uciążliwymi owadami. Przenoszenie go ułatwiają dwa stabilne boczne uchwyty.

Innym modelem do zastosowań turystycznych dla nieco starszych dzieci (do 3 lat) jest Phil&Teds Traveller, który składa się w kilka chwil, a całą konstrukcję da się umieścić w wygodnej torbie podróżnej. Ważący 3,2 kg kojec ma lekki aluminiowy stelaż i wykonany jest z mocnego wodoodpornego materiału. W wyposażenie jest dopinana zamkiem błyskawicznym moskitiera UV. Jego dużym plusem jest samopompujący się materacyk (ważący 1 kg), który przeszedł pozytywne testy zabezpieczenia termicznego od podłoża również w górach.

Jeżeli chcemy, aby kojec służył nam dłużej wybierzmy model z podwieszanym łóżeczkiem. Dzięki temu może z niego korzystać dziecko do 3 miesięcy albo takie, które już samodzielnie podnosi się przy pomocy rąk i kolan. Bardziej samodzielnym dzieciom na pewno przyda się możliwość wychodzenia z kojca, przy pomocy odpinanego boku. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto zainteresować się dodatkowymi funkcjami. Może to być wibracyjny materac, który pomoże nam w uśpieniu pociechy albo specjalny pulpit kontroli temperatury.

Aby zapewnić naszemu maluchowi wygodę zadbajmy, aby kojec był wyposażony w niezbędne akcesoria. Do większości modeli dołączana jest moskitiera, która będzie chroniła naszego malucha przed owadami (np. model Phil&Teds Nest, w którym drobna siateczka jest montowana na brzegach kojca przy pomocy zamka błyskawicznego). Aby nasze dziecko nie nudziło się podczas pobytu w kojcu włóżmy do środka jego ulubione zabawki – dzięki temu kojec, to również miejsce nauki i zabawy. Kompleksowo wyposażone modele wytwarzane są przy wykorzystaniu fachowych porad lekarzy pediatrów i psychologów dziecięcych. Modele takie jak Graco Contour Electra dają nam możliwość doczepienia specjalnego, dodanego do zestawu uchwytu na zabawki. Podczas zakupu sprawdźmy też jak szybko i wygodnie możemy rozłożyć kojec.

Warto więc zastanowić się nad kupnem kojca wyposażonego w elementy edukacyjne i zabawki, który będzie pełnił w podróży funkcję mini salki gimnastycznej (nauka podnoszenia się, raczkowania), placu zabaw (ćwiczenie wyobraźni, samodzielności) i azylu bezpieczeństwa.Turystyczny kojec przyda się także w domu

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms