Chwyty roweroweChwyty na kierownicę czyli gripy

Carbonowy chwyt rowerowy Ergon

Są takie elementy w wyposażeniu roweru, które spełniają bardzo istotną funkcję, jednak wiele osób nie zdaje sobie w ogóle z tego sprawy. Jednym z takich elementów są chwyty rowerowe.

Ciekawym faktem jest to, że osoby decydujące się na zakup roweru bardzo rzadko zwracają uwagę na ten aspekt wyposażenia. A warto wiedzieć, że wśród wielu ekspertów poruszających tematykę rowerów dobrze dobrane gripy są po pedałach i siodełku trzecim najważniejszym elementem. Wpływają bowiem na bezpieczeństwo i komfort jazdy bez względu na długość trasy.

Oczywiście jadąc rowerem do sklepu 5 minut można nie odczuć dyskomfortu związanego z niewygodnymi chwytami, jednak na dłuższych trasach, szczególnie podczas górskich wycieczek, może się okazać, że po kilku godzinach wyczerpującej jazdy ma się poobcierane dłonie, a dalsza podróż staje się bolesna i przez to niebezpieczna. Poza tym na takich trasach wiele osób skarży się na drętwienie palców czy ból rąk. Wynika to między innymi ze złego ułożenia rąk na kierownicy, a także z niewłaściwego doboru chwytów.

Trzeba także podkreślić, że podczas wypraw rowerowych w górach musimy liczyć się z o wiele większym wysiłkiem wynikającym z pokaźnych różnic w wysokościach terenu. W dodatku przy pokonywaniu podjazdów cały rowerzysta bardziej się poci, narażając dłonie na obtarcia oraz odciski. Ważne więc, żeby gripy były na tyle dobrze dobrane, by nie powodowały tych wszystkich wymienionych problemów oraz żeby były w stanie tłumić drgania, na które narażone są dłonie rowerzysty. Tym bardziej, że należy pamiętać, że źle dobrane rączki kierownicy mogą szybko zamienić fantastyczną wycieczkę w koszmar pomimo możliwości podziwiania pięknych podhalańskich krajobrazów.

Tak więc przedstawione już zostały argumenty potwierdzające słuszność dobrego doboru chwytów. Teraz można przedstawić kilka parametrów, jakimi powinny się one charakteryzować.  

Przede wszystkim bardzo istotny jest ich kształt. Zdecydowana większość modeli posiada okrągły lub wielokątny wpisany w okręgu przekrój. Poza tym od kilku lat na rynku można spotkać wersje o ergonomicznym kształcie. To znaczy takim, w którym grip dopasowuje się do ułożenia dłoni rowerzysty na kierownicy. Zwykle chwyty są dość mocno spłaszczone oraz wygięte w taki sposób, aby tylna część mogła podpierać śródręcze.

Ważne jest, aby dobierając rączki nie sugerować się opiniami znajomych, tylko dobierać je do swoich indywidualnych potrzeb, a konkretnie do wielkości dłoni i długości palców. Ważne jest, aby chwyt nie był zbyt gruby, żeby nie sprawiał problemów w pewnym trzymaniu kierownicy. Aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowników, producenci tych akcesoriów oferują swoje produkty wykonane z różnych materiałów. Bardzo popularne są te wykonane z pianki lub gąbki. Są one niezwykle lekkie, tłumią drgania i gwarantują dobry, pewny uchwyt kierownicy.

Z tym, że z drugiej strony należy pamiętać, że chwyty wykonane z takich materiałów są szczególnie narażone na nasiąkanie wodą, jak podczas deszczu, którego w górach można się spodziewać w każdej chwili, bo jak wiadomo pogoda może się tam zmienić w ciągu kilku chwil. Poza tym skoro wchłaniają wodę, to tak samo szybko wchłaniają pot oraz charakteryzują się relatywnie niewielką trwałością i mogą ulegać zgnieceniu. Dobrze jednak wiedzieć, że tym wadom można zapobiegać poprzez zamontowanie do takich egzemplarzy zewnętrznej warstwy wykonanej ze sztucznego tworzywa albo skóry.

Kolejnym materiałem, z jakiego bardzo często produkuje się najbardziej popularne wersje, są różne gumy. Taki wybór materiału zapewnia dobre trzymanie kierownicy oraz tłumienie drgań. Dodatkowo, aby jeszcze poprawić komfort jazdy, łączy się różne rodzaje gum, a także dodaje wkładki żelowe. Z tym, że trzeba pamiętać, że mają one większą masę od chwytów z pianki. Jest to ważne szczególnie w przypadku turystów, którzy przed wycieczką rowerową w górach starają się maksymalnie odciążyć swój rower.

Najlżejsze modele dostępne na rynku ważą około 100 gramów, z kolei te najcięższe - około 250 gramów. Warto także podkreślić, że wiele chwytów wykonanych z gumy ma na swojej powierzchni różne wzory, dzięki temu pochwyt staje się jeszcze pewniejszy, zminimalizowane zostaje ryzyko ślizgania się spoconych dłoni, a także możliwe jest odprowadzenie wilgoci. Dobrze przy tym pamiętać, że wzór nie może być za ostry, gdyż może to spowodować podczas dłuższej jazdy pojawienie się odcisków na dłoniach.

Wiele osób zastanawia się, jak zamocować gripy do kierownicy w swoim rowerze. Na całe szczęście większość z nich ma dość uniwersalny rozmiar - około 13 centymetrów długości. Poza tym uhwyty z gąbki oraz pianki w bardzo prosty i szybki sposób można skrócić przy użyciu noża. Warto także wiedzieć, w jaki sposób wymienić je w rowerze. Bo nie da się ukryć, że pod wpływem uchwytu dłoni nawet lepsza guma w końcu się wyciera i po pewnym czasie jazda na takim jednośladzie staje się mniej komfortowa.

Tymczasem część rowerzystów ma problem ze zdemontowaniem starych akcesoriów. W takim przypadku najlepiej zamoczyć je  ciepłą wodą. Podobnie, jeśli nowo zakupione rączki nie chcą wejść na kierownicę, także najlepiej je zmoczyć w ciepłej wodzie i już po kilku minutach powinny nadawać się do założenia.

Jeżeli chodzi zaś o wybór nowych, to na rynku jest bardzo szeroki przekrój produktów wykonanych z rozmaitych materiałów. Poza tym niektóre chwyty rowerowe dodatkowo zabezpieczają kierownicę roweru przed uszkodzeniami przy wypadku. A jak wiadomo podczas górskich wycieczek po śliskiej, mokrej nawierzchni rowerzysta musi liczyć się z takim ryzykiem. Ciekawe jest i to, że niektórzy producenci oferują swoje produkty w szerokiej gamie kolorów. Jest to z pewnością ukłon w kierunku kobiet, dzieci oraz wszystkich osób, które dobierają akcesoria nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także ich walorów estetycznych. Najtańsze można kupić już za 10 złotych, ale można spotkać i takie, za które zapłacić będzie trzeba ponad 300 złotych.

Firmy produkujące chwyty rowerowe to w wielu przypadkach firmy zajmujące się również produkcją rowerów oraz innych akcesoriów. Oczywiście kupując taki produkt najlepiej decydować się na sprawdzonego i renomowanego producenta, gdyż zakup gripów, które będą powodować np. odciski na dłoniach, nie będzie dobrą inwestycją. Lepiej zapłacić parę złotych więcej, ale mieć pewność zakupienia artykułu, który będzie dobrze służył.Górski chwyt rowerowy poprawia bezpieczeństwo

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms