Kaski roweroweDbaj o bezpieczeństwo, załóż w górach kask rowerowy

Kask rowerowy dla dziecka Uvex Hero

Turystyka rowerowa to coraz powszechniej uprawiana dyscyplina sportu. Przez to też rowerem po górach zaczynają jeździć nie tylko profesjonalni sportowcy, ale także amatorzy oraz zwyczajni turyści, którzy chcą zadbać o swoją kondycję fizyczną, a przy okazji podziwiać piękne górskie krajobrazy.

Tylko należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że wiele osób zaczynając jazdę rowerem po górskich trasach nie posiada odpowiedniego przygotowania ani kondycyjnego ani sprzętowego. Z przygotowaniem kondycyjnym sprawa jest dość prosta, bo osoby, które nie są przystosowane do trudnych tras, po prostu będą musiały po kilkunastu minutach jazdy zrobić sobie przerwę lub zawrócić do punktu, z którego wyjechały, a najpoważniejszym tego efektem mogą być zakwasy mięśni.

Z kolei brak odpowiedniego przygotowania sprzętowego może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji szczególnie dla zdrowia. Należy zatem pamiętać o zabraniu ze sobą kasku. Tymczasem wiele osób zapomina o tym jakże ważnym jest on elementem wyposażenia rowerzysty. Tym bardziej jest to dziwne, że rowerzyści planujący jazdę po górach zwykle poświęcają wiele czasu do przyszykowania swojego ekwipunku, posiadają zaawansowane technicznie liczniki rowerowe, bidony, sakwy, a o kaskach zwykle nie pamiętają albo też nie chcą pamiętać. Niestety może to doprowadzić do mniejszej, lub większej tragedii.

Trzeba pamiętać, że górskie trasy bardzo się różnią od ścieżek, z jakimi można się spotkać w lesie czy w mieście. Po pierwsze, rowerzyści na górskich trasach muszą liczyć się ze znacznymi różnicami w wysokościach terenu. O ile w przypadku podjazdów mogą one się skończyć najwyżej drobnym bólem w mięśniach, to w przypadku zjazdów rowerzyści osiągają znaczne prędkości - potencjalny upadek bez kasku może być fatalny w skutkach. Górskie trasy nader często są dość śliskie i szczególnie w zakrętach łatwo o wywrotkę. Taka charakterystyka tras tatrzańskich wynika m.in. z dużej ilości liści, jakie można spotkać tam szczególnie jesienią, a także z tego, że wiele szlaków przecinają strumyki górskie, przez co droga staje się wilgotna i mniej przyczepna – w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni dochodzi do tego jeszcze lód na drodze. Oczywiście należy mieć też na uwadze drobne kamienie i luźny materiał skalny, który także obniża przyczepność opon do podłoża.

W Polsce prawo nie nakazuje jazdy w kasku osobom dorosłym, nawet w górach, tymczasem w niektórych krajach jest już taki obowiązek. Jednakże to nie prawo jest tu najważniejsze, a po prostu zdrowie i bezpieczeństwo kierującego rowerem. I jak widać kask rowerowy w górach jest naprawdę niezbędny.

Mając już świadomość konieczności zakupu bezpiecznego nakrycia głowy dobrze byłoby poznać to, jak jest on zbudowany. W dzisiejszych czasach kaski wytwarzane są zwykle ze sprasowanego styropianu, który pokryty jest zewnętrzną, specjalnie utwardzoną warstwą tworzywa sztucznego. Oczywiście w zależności od jego ceny, zastosowane są do tego inne materiały. W przypadku tych najdroższych modeli jest to przeważnie włókno szklane lub włókno węglowe. Materiały te stosowane są w celu obniżenia wagi, a także do zapewnienia jak najlepszego przepływu powietrza, dzięki czemu poprawia się komfort jazdy. Kaski są mocowane paskiem na brodzie rowerzysty i posiadają specjalną regulację, przez co łatwo można je dopasować do różnych rozmiarów głowy. Współczesne wersje wyposażone są także w otwory wentylacyjne oraz specjalną siatkę zapobiegającą wpadaniu owadów do środka.

Dobrze jest także wiedzieć, na jakiej zasadzie funkcjonują profesjonalne artykuły, aby móc je odpowiednio wykorzystywać. Kask jest nakryciem głowy mającym zmniejszyć uszkodzenia czaszki w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia. Podczas upadku rowerzysty, czyli zwykle podczas kontaktu z podłożem, kask pochłania znaczną część energii uderzenia rozpadając się na kawałki. Dlatego musimy pamiętać, że po każdym upadku należy wymienić zniszczony model na nowy. Należy jeszcze dodać, że w przypadku wyczynowej jazdy rowerem, kask pełni także funkcje poprawiające aerodynamikę.

Należy tutaj ustrzec rowerzystów przed najczęściej popełnianymi błędami, jakie spotyka się podczas zakupu, a następnie użytkowania ochronnego nakrycia. Błędy takie można zaobserwować u niektórych rowerzystów podczas jazdy. Przede wszystkim zdarza się, że posiadają oni niezapięty kask, jest on założony krzywo lub podczas ruchów głową zmienia on swoje położenie. Trzeba wyraźnie podkreślić, że w takiej sytuacji nie dość, że nie spełnia swoich funkcji, czyli nie chroni głowy przed urazami, to dodatkowo sam z siebie może wywołać pewne komplikacje zdrowotne - szczególnie narażone na nie są kręgi szyjne.

Użyteczne kaski rowerowe można kupić już nawet za 70 złotych, ale na rynku występują także takie za 800 złotych. Oczywiście różnią się one jakością, wagą oraz materiałami, z jakich zostały wykonane. Na swoim bezpieczeństwie nie ma sensu zbytnio oszczędzać, dobrze jest zatem wybrać się do renomowanego sklepu rowerowego oferującego modele uznanych marek. Większe bezpieczeństwo rowerzystom zapewniają też specjalne atesty, jakie posiada spora część znanych na rynku wersji. Poza tym w takim sklepie można skorzystać z fachowej obsługi. Kask powinien odpowiednio przylegać do głowy, po zapięciu nie powinien być zbyt ciasny ani zbyt luźny. Mimo regulacji może zdarzyć się, że przymierzane sztuki po założeniu będą powodowały dyskomfort i w takim przypadku trzeba szukać dalej, aż znajdzie się ten optymalny.

W sytuacji, kiedy już uda się dobrze dopasować kask, warto wiedzieć, jak prawidłowo go założyć. Kask powinien ochraniać czoło, tzn. przednia krawędź kasku musi znaleźć się nie więcej niż 2 centymetry nad łukiem brwiowym. Z kolei tylna część powinna być na wysokości przedniej. Tymczasem popularnym (i błędnym!) obrazkiem jest kask przekrzywiony, zwykle leżący wyżej z przodu niż z tyłu. Ważne jest także, aby paski regulujące dopasowanie kasku do głowy były dobrze zaciągnięte - kask po założeniu nie ma prawa się przemieszczać.

Oczywiście nie należy zapominać, że kaski rowerowe nie ochronią przed wszystkimi negatywnymi konsekwencjami upadku rowerowego. Dlatego podczas każdej przejażdżki bez względu na to, czy będzie to trudna górska trasa czy też wycieczka rekreacyjna, należy pamiętać o zdrowym rozsądku i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na trasie. Jest to szczególnie ważne podczas zjazdów na górskich, śliskich trasach. Kaski rowerowe projektowane są z myślą o zabezpieczeniu głowy rowerzysty podczas upadku przy relatywnie niewielkiej prędkości, a więc około 20 – 30 km/h. Dlatego kaski podczas zderzeń przy rozpędzonym rowerzyście niewiele pomogą.Górskie kaski rowerowe mają lepszą wentylację

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms