Liczniki roweroweCzy licznik rowerowy może przydać się w górach?

Licznik rowerowy Baseline

Często wykorzystywane liczniki rowerowe produkowane są w wielu odmianach, tych najprostszych oraz bardziej zaawansowanych. O ile te pierwsze spokojnie można wykorzystać w trakcie jazdy po mieście, czy też podczas regularnych treningów po miejskich ścieżkach rowerowych, o tyle w górskich warunkach zdecydowanie bardziej przydatne powinny okazać się modele z wyższej półki.

Górski teren jest bardzo wymagający, obfituje bowiem w ciągłe podjazdy oraz zjazdy. Osoby wybierające się w góry w celach rekreacyjnych korzystając ze zwykłego licznika będą mogły sprawdzić w zasadzie tylko prędkości na danych odcinkach trasy. Warto zatem zastanowić się nad kupieniem takiego modelu, który będzie posiadał więcej przydatnych funkcji.

Jedną z nich może być na przykład pulsometr. Stosowany jest on w tych droższych wersjach liczników, w większości komputerowych i bezprzewodowych. Na cyfrowym wyświetlaczu dostępnych jest szereg funkcji, dzięki którym można zaplanować trening oraz przeanalizować wyniki po jego zakończeniu. Takie profesjonalne liczniki kosztują najczęściej po kilkaset złotych, średnia cena więc z reguły nie jest niższa niż 700-800 zł.

W najważniejszych funkcjach pulsomierza w dobrym liczniku rowerowym powinny znaleźć się przede wszystkim pomiary aktualnego, średniego i maksymalnego pulsu. Przydać się też może alarm przekroczenia granicy strefy pulsu, co przestrzeże nas przed niepotrzebnym forsowaniem organizmu podczas górskiej jazdy i zmusi do odpoczynku. Niektóre egzemplarze mogą również prezentować puls wyrażany w procentach pulsu maksymalnego, czy też pokazywać nawet ilość spalanych kalorii, co jest bardzo cenną informacją dla osób, które chcą schudnąć jeżdżąc na rowerze.

To jednak nie koniec możliwości profesjonalnych liczników rowerowych. Jak już mówiliśmy wcześniej, w warunkach górskich występuje bardzo trudny teren, dlatego kolejnym, jego wyposażeniem powinny być funkcje podjazdu oraz zjazdu.

Funkcje podjazdu pozwalają na uzyskanie danych dotyczących pomiaru podjazdu dziennego, dziennej wysokości maksymalnej, czy też średniej prędkości podczas podjazdu. Podawana może być też szybkość wznoszenia się wyrażana najczęściej w metrach na minutę. Niektóre komputery mogą nawet podawać średnie oraz maksymalne nachylenie podjazdu.

W przypadku funkcji zjazdu poszczególne opcje w większości pokrywają się z parametrami podjazdów.

Liczne komputerki rowerowe mogą posiadać także funkcje wysokościomierza, co również może przydać się w górach. Podawana jest w ten sposób aktualna wysokość, aktualne wznoszenie się i opadanie wyrażane w metrach na minutę. Dostępne mogą być też funkcje kalibracji (najczęściej aktualnej wysokości, czy też chociażby pomiaru ciśnienia).Górski licznik do roweru przyda się także w mieście

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms