Narzędzia roweroweCo może stać się w górach, czyli narzędzia i klucze rowerowe

Narzędzia rowerowe Topeak

Zacznijmy od przestrogi – jeżeli wybierasz się rowerem gdziekolwiek, niezależnie od tego, czy będzie to krótka przejażdżka po mieście, czy też wielogodzinna górska przeprawa, musisz mieć przy sobie zestaw niezbędnych narzędzi oraz kluczy rowerowych. W ten sposób unikniesz maszerowania z rowerem do domu albo do górskiego schroniska, będziesz mógł też samodzielnie naprawić większość drobnych usterek, za które w serwisach czasami trzeba słono zapłacić.

Klucze rowerowe przydają się w każdej sytuacji, a okazują się wprost nieocenione, jeżeli utkniemy gdzieś z awarią roweru na totalnym odludziu. Górski teren jest wymagający, jeżdżąc po ścieżkach koła roweru bardzo często trafiają na wystające korzenie drzew oraz kamienie, co szczególnie podczas zjazdów może być niebezpieczne. Po pierwsze, nadmierna prędkość grozi wówczas niebezpieczną wywrotką, po drugie – można przebić oponę oraz scentrować koło.

Zatrzymajmy się na tym ostatnim przypadku. Większość osób w warunkach miejskich w przypadku scentrowanego koła od razu idzie z nim do serwisu. A przecież za pomocą odpowiedniego klucza sami będziemy mogli naciągnąć szprychy. Dlatego warto zabierać takie narzędzie wszędzie ze sobą, tym bardziej w góry. Nie kosztuje to dużo - uniwersalny klucz nie będzie droższy, jak 30 zł. Wykorzystać go można do regulacji napięcia większości rodzajów szprych w kołach roweru oraz do centrowania kół. Taki klucz dużo też nie waży, przeważnie jego waga nie jest większa niż 40 g.

Kolejnymi narzędziami potrzebnymi w górach będą klucze imbusowe. Te warto dobrać ze względu na rozmiary jeszcze przed wyjazdem, a przydać się one mogą przede wszystkim do regulacji hamulców, których przecież w trudnych górskich warunkach będzie się używało nader często. Zbyt luźna linka w rowerze to kwestia źle wyregulowanych hamulców, niektóre rowery mają też tę przypadłość, że częste łapanie za manetkę zmniejsza napięcie linki hamulcowej. Swoją drogą warto również mieć przy sobie zapas linek do hamulców, które będzie można łatwo i szybko założyć w przypadku ich zerwania. Co do kluczy imbusowych, to w większości przypadków najprzydatniejsze okazują się te o rozmiarach 6, 5, 4 oraz 3. Cały komplet imbusów można dostać w każdym sklepie narzędziowym. Nie kosztują one więcej, jak około 5 zł.

Lepiej też pomyśleć nad zabraniem ze sobą w góry klucza do łańcucha. Dzięki rozkuwaczowi będziemy mogli naprawić zepsuty łańcuch, czyli usunąć zepsute oczko oraz ponownie złączyć zerwany łańcuch. Koszt takiego klucza jest już sporo wyższy, nie powinien jednak przekraczać 100 zł.

Oczywiście w sprzedaży dostępne są też kompaktowe zestawy najważniejszych kluczy rowerowych. Warto się zastanowić nad kupnem takiego zestawu, ponieważ za kwotę około 100 zł można mieć wszystkie najważniejsze narzędzia, które przydadzą się chociażby do łatwego wymienienia dętki czy regulacji wysokości siodełka.Klucze rowerowe warto mieć ze sobą

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms