Okulary roweroweBezpieczne okulary rowerowe ułatwiają jazdę

Okulary rowerowe Alpina

Wielu rowerzystów kompletując wyposażenie potrzebne do wypadów po górach pamięta o tym jak istotne jest posiadanie dętki na wymianę, płaszcza przeciwdeszczowego, ciepłego ubrania, bidonu z piciem i jeszcze innych akcesoriów. Jest jednak jeden gadżet, który przez wiele osób jest pomijany, z kolei zaś inni nie wyobrażają sobie jazdy na rowerze bez niego. Są to okulary rowerowe. Nie ulega wątpliwości, że część cyklistów traktuje je tylko jako zwyczajny produkt, ale nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach pomagają one w bezpiecznej i komfortowej jeździe jednośladem.

Przede wszystkim okulary chronią korzystających z nich rowerzystów przed skutkami promieniowania UV. Szczególnie jest to istotne w przypadku osób regularnie podróżujących rowerem. Tym bardziej, że jeżdżąc po górach w okresie letnim trzeba spodziewać się mocno świecącego słońca. Przez to bez odpowiednich okularów po kilku latach można nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Nie można również zapominać, że profesjonalne szkła zabezpieczają rowerzystę przed oślepieniem - jak wiadomo jazda pod słońce nie jest przyjemną rozrywką. Jest to ważne bez względu na porę roku, gdyż latem jadącą na rowerze osobę może oślepiać ostre słońce, a z kolei jesienią i zimą promienie słoneczne choć słabsze, to mogą padać już pod niskim kątem bezpośrednio nam w twarz, odbijając się też od zalegającego śniegu podobnie oślepiając kierowcę jednośladu.

Poza tym w przypadku turystyki górskiej niezwykle istotne jest to, że okulary na rower chronią oczy przed pyłem, piaskiem, wiatrem oraz owadami. Wiadomo skąd indziej, że wszystkie te czynniki są bardzo częstym widokiem na podhalańskich trasach, a trzeba tutaj jeszcze wziąć pod uwagę to, że podczas zjazdów z dużą prędkością wpadnięcie do oka owada lub ziarenka piasku może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Dodatkowo piasek, który znajdzie się w oku, może powodować ból uniemożliwiający kontynuowanie jazdy. Okulary chronią także oczy przed deszczem, który w górach może pojawić się niespodziewanie w ciągu kilkunastu minut.

Jak więc widzimy zakup tego akcesorium jest niezbędnym wydatkiem dla wszystkich turystów chcących komfortowo i bezpiecznie przemieszczać się rowerem po górskich trasach. Jednak pozostaje kwestia wyboru okularów, których na rynku jest cała masa. Można znaleźć zarówno drogie i markowe, jak i tanie produkty. Oprawki są przeważnie zrobione z tworzyw sztucznych albo z metalu. Przed zakupem warto sprawdzić jak długą gwarancję na swój wyrób zapewnia producent. Okulary kupione za 10 – 15 złotych mogą po pierwszym użyciu ulec zniszczeniu – przypadłość ta, dotyczy zwłaszcza azjatyckich wyrobów marketowych. Dobrze by więc było, żeby osoby chcące poruszać się po górach rowerem wybierały solidnie wykonane oprawki oraz okulary zapewniające jak największą ochronę pola widzenia.

Ważne jest także to, aby nasze ,,gogielki” były dobrze dopasowane, a przy tym, aby wygodnie się je nosiło. Niektóre okulary posiadają regulację zauszników i noska. Taki sprzęt powinien idealnie przylegać do twarzy rowerzysty, chroniąc jednocześnie jego oczy przed działaniem wszystkich niekorzystnych czynników. Dla bardziej wymagających klientów idealnym rozwiązaniem jest zakup szkieł polaryzacyjnych. Dzięki nim jazda nawet przy mocno świecącym słońcu nie będzie stanowiła najmniejszego problemu. Dodatkowo taki osprzęt uniemożliwia oślepienie rowerzysty przez samochody. Oczywiście podczas jazdy rowerem w okularach w upalny dzień trzeba wiedzieć, że po kilku godzinach można mieć na twarzy białe ślady. Jednak jest to aspekt niewpływający na bezpieczeństwo i wygodę rowerzysty, a to przecież jest najważniejsze.

Przydatną funkcją, jaką mogą posiadać niektóre modele, jest możliwość wymiany szkieł. Zapewni to szansę optymalnego doboru szkieł w zależności od warunków atmosferycznych czy, tak, jak ma to miejsce w przypadku gór, szybko zmieniającej się pogody. Zwykle wygląda to tak, że jeżdżąc przy mocno świecącym słońcu zakłada się ciemne szybki, a szybki białe na późny wieczór.

Kolejnym interesującym rozwiązaniem są wersje z tzw. antifogiem. Są to okulary pokryte specjalną substancją, dzięki której ich szkiełka nie zaparowywują. Z tym, że trzeba mieć świadomość, że nie funkcjonują one należycie w nieskończoność, ponieważ po upływie pewnego czasu powłoka antifoga wyciera się i szkła zaczynają parować. Można także kupić zwykłe okulary i zaopatrzyć się w płyn, którego celem jest zapobieganie parowaniu. Dobrze także wiedzieć, że osoby posiadające wadę wzroku mogą dostosować szkła tak, aby założyć szkła korekcyjne. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy ze względu na wadę wzroku nie korzystają z okularów przeciwsłonecznych.

Myśląc o porządnych, markowych produktach trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Okulary uznanych marek kosztują w granicach 70 – 500 złotych, jednak renoma producenta gwarantuje satysfakcjonującą jakość wyrobu. Dlatego warto przypomnieć, że markowy sprzęt jest najpewniejszy. Dodatkowo niektóre z nich są projektowane z myślą o osobach, które bardzo sobie cenią najnowsze trendy w modzie - aczkolwiek zakup dobrych modeli, które wyszły spod ręki uznanych projektantów, to wydatek co najmniej kilkuset złotych.

Oczywiście, jeśli ktoś już zdecyduje się na zakup okularów rowerowych, powinien wiedzieć, że posiada je w swojej ofercie niemal każdy szanujący się sklep sportowy ze sprzętem rowerowym. Poza tym podobne okazy można nabyć w licznych sklepach internetowych oferujących taki asortyment. Okulary na rower można również zakupić w salonach optycznych, a przy okazji zbadać swój wzrok oraz dobrać model idealnie pasujący do swojej twarzy i ewentualnie do posiadanej wady wzroku.

Przed zakupem poszukiwanego gadżetu w miejscach innych niż salony optyczne zawsze warto skonsultować się z obsługą sklepu, a także poczytać opinie na temat konkretnego modelu. Dobrze także wiedzieć, że okulary kupione "okazyjnie" w supermarkecie za kilkanaście złotych nie dość, że mogą się zepsuć w ciągu kilku dni to jeszcze mogą powodować uszkodzenie wzroku. Dlatego każdy rowerzysta regularnie uprawiający ten sport powinien kupić dobrany produkt renomowanej firmy. Nie ulega wątpliwości, że jest to czasem pokaźny wydatek, jednak sprzęt ten powinien dobrze funkcjonować przez minimum kilka lat, jeśli tylko sami go nie zniszczymy. Po drugie takie gadżety można wykorzystywać nie tylko podczas jazdy rowerem. Można je używać również do uprawiania innych sportów takich, jak chociażby siatkówka plażowa czy po prostu nosić je na co dzień w letnie dni.

Rowerowe okulary są potrzebne każdemu rowerzyście bez względu na jego kondycję, wiek czy umiejętności. Tym bardziej, że jazda rowerem po górskich trasach posiada określoną specyfikę i zmysł wzroku narażony jest na działanie wielu negatywnych czynników. Dlatego też lepiej nie wybierać się na trasę bez dobrych szkiełek.Okulary na rower w górach pełnią ważną funkcję

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms