Pompki roweroweJaką pompkę do roweru zabrać ze sobą w góry?

pompka rowerowa w góry

Oprócz zasad bezpieczeństwa oraz świadomej rowerowej turystyki górskiej przydaje się także niezbędne wyposażenie w postaci dodatkowych akcesoriów. Poza obowiązkowym zestawem naprawczym nie można zapomnieć także o dobrej pompce do roweru.

Przede wszystkim na pompce nie warto oszczędzać. Jeżeli masz taką, która do tej pory sprawowała się dobrze, a należy do grupy raczej tych tańszych produktów, musisz wiedzieć, że w górskich warunkach może cię ona zawieść. Dlatego przed wyprawą warto przejrzeć oferty producentów akcesoriów rowerowych i kupić naprawdę dobry, czyli sprawdzony model. Wyboru należy dokonywać od razu pod kątem wycieczki w góry - pompka z reguły i tak okaże się uniwersalna, będzie więc ją można wykorzystywać także w warunkach miejskich.

Jaką więc warto kupić, wybierając się na górskie szlaki rowerowe? Przede wszystkim taką, która nie będzie się zacinała oraz która będzie wyposażona w manometr. W ten sposób będziemy mogli dokładnie napompować koło według oznaczeń podawanych na oponie. Dostępne są modele pompek również z manometrami cyfrowymi, jednakże w tych modelach warto zwrócić uwagę, czy jest możliwość wymiany baterii. Jeżeli nie, przydatność manometru może skończyć się nawet po 600 pompowaniach.

Drugą istotną sprawą jest wybór końcówek. W rowerach występują dętki typu Presta lub Schrader, jeżeli więc nie wiesz, jaką dętkę posiada twój rower, lepiej będzie kupić taką, która będzie posiadała wymienne końcówki pozwalające na pompowanie obu rodzajów dętek. Wybierając jednak pompkę dwugłowicową warto sprawdzić, czy posiada ona odkręcaną główkę i przekładany zawór. Taki model będzie zdecydowanie lepszy, ponieważ po dłuższym czasie użytkowania głowica nadal będzie lekko pracować i nie będą się pojawiały problemy z przełączaniem na dany zawór.

W sprzedaży dostępne są również pompki z teleskopem. Są to przeważnie nieco droższe modele, warto jednak przemyśleć, czy będziemy z niego korzystać. Jeżeli nie, zawsze będziemy mogli zaoszczędzić kilka czy kilkanaście złotych.

A teraz kilka uwag dotyczących wielkości. Pompka powinna być jak najmniejsza, czyli taka, żeby z łatwością zmieściła się w plecaku czy na ramie roweru. Tutaj istotną kwestią jest też sposób jej mocowania do roweru. Dostępnych jest kilka wariantów montażu, w tym mocowania na gumkę, lub też na śrubki. Raczej nie warto kupować wersji, która posiada mocowania w postaci plastikowych zatrzasków, ponieważ może łatwo odczepić się podczas jazdy.

Swoją uwagę przy wyborze skutecznie działającej pompki rowerowej na górskie szlaki warto też skierować na te modele, które są wykonane z dobrego jakościowo aluminium. Będą one lekkie i bardziej wytrzymałe, niż plastikowe konstrukcje.W góry pompka rowerowa jest nieodzowna

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms