Przyczepki i wózki roweroweCzy przyczepka do roweru przydaje się podczas górskich wycieczek?

wózek rowerowy dla dziecka

Wyjazdy w góry są coraz popularniejsze wśród turystów niezależnie od wieku. Warto przy tym pamiętać, że różni ludzie wybierają różne sposoby spędzania czasu wolnego. Część preferuje spokojny relaks, a inni wolą zaś spędzać czas aktywnie. Wśród miłośników aktywności fizycznej dużą popularność zyskują wycieczki rowerowe.

Należy jednak mieć na uwadze, że podróżowanie rowerem w górach posiada zupełnie inną specyfikę niż tradycyjne przejażdżki po mieście. Przede wszystkim będąc w górach bardzo szybko może ulec zmianie pogoda, dlatego dobrze jest mieć ze sobą jakieś ciepłe ubrania, a także ortalion chroniący przed deszczem. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że jazda po górskich ścieżkach to nie tylko jazda po równym asfalcie. Należy liczyć się z możliwością napotkania licznych przeszkód w postaci kamieni albo wystających korzeni drzew, a to wszystko może doprowadzić do uszkodzenia dętki rowerowej. Dlatego warto byłoby posiadać ze sobą dętkę zapasową oraz kilka narzędzi umożliwiających jej wymianę. Poza tym każda osoba wyjeżdżająca rowerem w góry musi być świadoma, że prawdopodobieństwo spotkania tam sklepu, w którym można zakupić coś do picia i do jedzenia, jest nikłe, więc dobrze mieć ze sobą i tego typu wiktuały.

To wszystko sprawia, że przed wyjazdem na wycieczkę rowerową musimy przygotować nieraz znaczny bagaż. Powstaje więc problem: jak go przewozić? Oczywiście można zabrać ze sobą plecak, ale bywa on dość niewygodny, powoduje obtarcia oraz pocenie się pleców. Można także zamocować przy rowerze specjalną sakwę, która jednak jest dodatkowym obciążeniem przy kierowaniu jednośladem.

Doskonałą alternatywą dla tych rozwiązań jest przyczepka do roweru. Mimo tego, że takie pomysły to jak na razie dość niszowy produkt, to zaczynają one coraz bardziej zyskiwać na popularności, przede wszystkim tym, że są praktyczne. Sakwy rowerowe są zwykle mniejszych rozmiarów i nie w każdej sytuacji jest potrzeba przewożenia swoich bagaży w kilku różnych miejscach. Poza tym wózek daje możliwość zabrania ze sobą choćby profesjonalnego sprzętu fotograficznego, co może być szczególnie ważnym argumentem dla osób zastanawiających się czy lepiej kupić sakwę czy pojemny wózek. Dzięki niemu możliwe będzie dowolne fotografowanie wszystkich pięknych krajobrazów Podhala, jakie można napotkać podczas górskiej wycieczki – zabierzemy również ciężkie statywy.

Jest to fantastyczna opcja również dla osób, które lubią jeździć po górach w sposób dość szybki i dynamiczny, jak i na dalekie eskapady. Dzięki przyczepce z tyłu roweru, łatwiej będzie nam kierować jednośladem nieobciążonym plecakiem czy sakwami, poza tym na przykład model jednokołowy poprawi stabilność tylnego koła. W efekcie będzie można bezpiecznie i płynnie pokonywać zakręty.

Mając już podstawową wiedzę na temat funkcjonalności i zastosowania wózków rowerowych, warto powiedzieć trochę więcej także na temat ich konstrukcji. W tym przypadku standardowe przyczepki składają się z ramy, która oparta jest na dwóch kołach, na ramie zwykle znajduje się koszyk, w którym przewożony jest bagaż. Oczywiście w zależności od modelu różnią się one wielkością, jak też materiałem, z jakiego są wykonane. Jednak w przypadku turystyki górskiej najbardziej popularne są wersje mogące przewozić ładunek o masie nieprzekraczającej 30 kilogramów.

Mimo tego, że w sprzedaży są i wytrzymalsze modele, to nie ma większego sensu zabierać tak ciężkich egzemplarzy na trudne górskie trasy. Bardzo często zmienia się tu nachylenie terenu, a nie trzeba nikomu tłumaczyć, że takowe podjazdy są niezwykle wyczerpujące. Dlatego też należy pamiętać, aby nadmiernie nie załadowywać przyczepki, nawet o średniej ładowności, bo może być wtedy wielkim obciążeniem, szczególnie dla rowerzystów charakteryzujących się słabszym przygotowaniem kondycyjnym.

Co ciekawe na rynku dostępne są od niedawna, wspomniane wcześniej modele jednokołowe, które w razie potrzeby można traktować jako zapasowe koło do roweru. Maksymalna ładowność takich pojazdów wynosi również do 30 kilogramów.

Kolejnym ważnym elementem wózka jest jego zaczep. Powinien być on na tyle uniwersalny, by dać się przymocować do każdego modelu roweru. Poza tym wskazane jest, aby mocowanie przyczepki do jednośladu nie było specjalnie uciążliwe i czasochłonne. Musi ono też być naprawdę mocne, czyli takie, które daje pewność, że przewożony ładunek nie odczepi się podczas jazdy. W tym celu stosowane są bolce, a także plastikowe nakrętki nakręcane na śrubę mocowaną do roweru.

Dodatkowo przyczepka powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami spowodowanymi przez rower. Chodzi tu przede wszystkim o kamienie wyskakujące podczas jazdy spod koła roweru. Poza tym każdy kupujący wybrany egzemplarz powinien mieć świadomość konieczności wybrania produktu ze sztywnym podwoziem oraz z niskim środkiem ciężkości. Ułatwia to jazdę, a także zapewnia większe bezpieczeństwo przewożonego bagażu.

Świetnym rozwiązaniem jest też przyczepka wykonana z nieprzemakalnego materiału, który będzie chronił zawartość przed zamoknięciem. Szczególnie ważne jest to w górach, gdzie opady czasem pojawiają się bardzo szybko i niespodziewanie. Bardzo przydatną funkcją jest także możliwość jej składania, dzięki czemu podczas zimy, czyli w okresie, kiedy na ogół nie jest wykorzystywana, można ją będzie schować w piwnicy czy w garażu tak, aby nie zajmowała dużo miejsca.

Dodajmy też, iż wiele osób nie ma świadomości tego, że przyczepka ciągnięta za rowerem podlega prawu drogowemu, a więc powinna być wyposażona we wszystkie elementy oświetleniowe zapewniające, że będzie dostatecznie widoczna na drodze. Podobnie jak rower, musi posiadać światło czerwone i odblask. Z kolei, jeśli wersja jest bardzo szeroka i wystaje zza obrysu całego roweru, powinna także posiadać światło białe z przodu. Przy zakupie wózka trzeba też pamiętać o tym, że łączna długość roweru z przyczepką nie może być większa niż 4 metry.

Na rynku jest bardzo szeroki wybór fantastycznych propozycji, a różnice w cenach są bardzo znaczące. Można kupić przyczepkę do roweru już za 600 złotych, ale także za 4000 złotych. Oczywiście różnią się one między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, gwarancją, renomą producenta oraz możliwością przewożenia w nich także dzieci. Modele dla dzieci są jednak tematem odrębnego artykułu na naszej stronie. Najdroższe przyczepki dziecięce ważą nie więcej niż 19 kilogramów, wykonane są z nieprzemakalnego materiału, posiadają nawet amortyzację. Poza tym można je w kilka minut złożyć i rozłożyć, a do tego wykorzystywać jako standardowy wózek spacerowy do pchania. Z kolei najtańsze modele bagażowe, jakie można spotkać na rynku, pochodzą zwykle z krajów Europy Zachodniej i są używane. Jednak już za 200 złotych można kupić produkt, który możemy bez problemu wykorzystać do przewożenia podstawowych ładunków.Wózek rowerowy w góry? Polecamy

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms