Siodełka roweroweWybierasz się w góry na rowerze? Pomyśl o wygodnym siodełku

siodełko na rower

Kwestia wygodnego siedzenia jest bardzo ważna, w szczególności, kiedy zabieramy ze sobą rower w góry. O ile przeciętna przejażdżka po mieście nawet na średnio wygodnym siodełku nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji, o tyle dłuższa jazda w bardziej wymagającym terenie, na niewygodnym siodle, może się skończyć naprawdę źle.

Może dojść wówczas do groźnych dla skóry odparzeń i podrażnień, ponieważ pot nie będzie prawidłowo odprowadzany. Źle wyprofilowane siodełka oraz ich nieprawidłowy kąt nachylenia mogą także skutkować uciążliwym drętwieniem, co już jest naprawdę bardzo dokuczliwe i wymaga przynajmniej kilkuminutowego postoju. Na niewygodnym siedzisku zresztą każda fantastycznie zapowiadająca się wyprawa błyskawicznie przeistoczyć się może w prawdziwy koszmar.

Przeciętne rozwiązania dla rowerów górskich (MTB) są stosunkowo dobrze wyprofilowane i miękkie, jednakże wybierając się w góry warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć kwotę od 100 do 200 zł na zdecydowanie lepsze siodełko. Obecnie wielu producentów posiada w sprzedaży na przykład takie modele, które są dedykowane dla mężczyzn bądź dla kobiet. Różnica siedzenia na dopasowanym do płci siodełku jest znaczna. W przypadku mężczyzn będą to wersje z otworami w przedniej ich części. Taka konstrukcja sprzyja zmniejszeniu ucisku. W przypadku kobiet - siodełka posiadają w środkowej części specjalne zagłębienie.

Przyjrzeć się także należy, jak wygląda tył proponowanego siedziska. Nie może być on za szeroki, ponieważ wówczas odprowadzanie potu może być utrudnione. W tylnej części siedzenia znajdują się też amortyzatory, które pochłaniają drgania i sprzyjają zwiększeniu komfortu jazdy, warto więc zaopatrzyć się właśnie w taki model, który posiada amortyzatory.

Kupując nowe siodełko od razu trzeba również zwrócić uwagę na te produkty, które przeznaczone są do jazdy terenowej. Siodła te w większości wykonane są z wypełnienia żelowego lub elastomerowego, wykorzystywane są też specjalne chłodzące materiały. W rezultacie takie propozycje nie kruszą się, nie nasiąkają wodą i mogą służyć przez wiele lat. Redukują nacisk na krocze oraz pochłaniają wstrząsy.

Każde siodełko posiada też inne nachylenie. Dla rowerów górskich standardowe nachylenie wynosi do 30 stopni, co pozwala przyjąć mocno nachyloną postawę podczas jazdy, można też przyjąć postawę wyprostowaną bez odczucia jakiegokolwiek dyskomfortu.

Po lekturze niniejszego poradnika będziesz już mógł śmiało iść do sklepu rowerowego w poszukiwaniu idealnego produktu na górskie wyprawy rowerowe.Wybierz górskie siodełko na rower

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms