Zapięcia roweroweZabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Zapięcia do roweru

O tym, jak ważne są dobre zapięcia rowerowe przekonało się już wielu rowerzystów, którym rower niestety skradziono. Zostawianie niezapiętego roweru nawet na krótką chwilę przed sklepem to doskonała okazja dla złodziei, których niestety w mieście nie brakuje.

Również wybierając się w góry trzeba pamiętać o tym, żeby mieć ze sobą zapięcie. Wydawać by się to mogło dziwne, bo przecież biwakując gdzieś na szlaku, roweru raczej nikt nam nie ukradnie. Jednakże nie zawsze przyjdzie nam spać pod namiotem - wielu miłośników górskich wycieczek jednośladem, nocuje bowiem w schroniskach, a tam już łatwo o kradzież pozostawionego na noc niezapiętego roweru.

Dlatego przed wyjazdem dobrze jest kupić dobre zabezpieczenie. Producenci akcesoriów rowerowych oferują wiele modeli, z których każdy cechuje się inną skutecznością czy systemami zapięcia. Jednymi z najtańszych rozwiązań są gumowe linki mocujące wyposażone w hak. Takie patenty przeważnie kosztują w granicach 20 zł. Zazwyczaj wyposażone są w zwykłe zamki na kluczyk, mogą też mieć niewielkie kłódki. Jednakże gumową linkę bardzo łatwo jest sforsować, co sprawnemu złodziejowi zajmie niewiele ponad minutę. Trzeba więc pomyśleć nad czymś bardziej skutecznym, na przykład nad kombinacją dwóch rodzajów zapięć czy też na zabezpieczeniu roweru dodatkową linką. Wówczas czas, który będzie potrzebny złodziejowi na uporanie się z przemyślaną ochroną, będzie dłuższy, w dodatku, kiedy przypniemy rower do solidnej części, której nie da się połamać, taka barierka będzie przeszkodą nie do pokonania.

Jeżeli dysponuje się kwotą około 50 zł można pomyśleć na kupnem karabinka z linką i zamkiem na szyfr. Jest to już bardziej zaawansowane rozwiązanie do roweru, które wygląda też bardziej stylowo. W większości modeli stosowany jest trzycyfrowy szyfr, który nie jest taki łatwy do złamania. Linka wykonana jest ze stalowej plecionki, która jest wytrzymała i której praktycznie nie można przeciąć. Takie zabezpieczenia nie wymagają również używania kluczyka, który można łatwo gdzieś zgubić.

Najlepszymi zabezpieczeniami będą jednak zapięcia typu u-lock. W tych zapięciach stosowane są specjalne pięciopinowe zamki cylindryczne typu PLC, niektóre modele mogą być też wyposażone w automatyczne mechanizmy blokujące. Ubezpieczenia te są też odporne na korozję, nie zniszczą się więc tak łatwo, nawet jeżeli zapniemy rower na całą noc w opadach deszczu. Dostępne są również modele posiadające dodatkową ochronę w postaci systemów zabezpieczających, klucza oraz osłony zamka. Zapięcia te mogą też wytrzymać siłę zgniatania do 4 ton, co stanowi najwyższy poziom ochrony przed kradzieżą roweru przez złodzieja dysponującego specjalnymi narzędziami. Rozwiązania te mają jednak wysoką cenę. Kosztować mogą bowiem nawet i do 150 zł.Nawet w górach zabezpieczenia do roweru są ważne

miejsce na reklamę
1999-2017 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms