K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »

Noclegi Biały Dunajec


Biały Dunajec atrakcje

mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi

Jakie atrakcje czekają w Białym Dunajcu

Atrakcji turystycznych i nie tylko jest w Białym Dunajcu naprawdę sporo. Rodzice z dziećmi mogą udać się do Term Podhalańskich, miłośnicy wędkarstwa nad rzekę Biały Dunajec, a osoby, które uwielbiają jazdę na nartach czy snowboardzie – na wyciągi i stoki narciarskie. Znajduje się tutaj również stacja biegowa dedykowana dla narciarzy biegowych oraz kilka ciekawych ścieżek rowerowych. Ofertę dopełniają karczmy góralskie serwujące regionalną kuchnię oraz imprezy cykliczne i okolicznościowe.

Termy Podhalańskie oferują dla odwiedzających przede wszystkim możliwość zażycia zdrowotnych kąpieli w wodach termalnych, zarówno w celach rekreacyjnych dla całych rodzin, jak też i dla osób wymagających rehabilitacji czy rekonwalescencji po ciężkich przebytych chorobach oraz zabiegach. Do dyspozycji odwiedzających oddane są cztery baseny wypełnione wysokozmineralizowaną wodą termalną pochodzącą z odwiertu IG1 eksploatowanego przez PEC Geotermię Podhalańską. Łączna powierzchnia lustra wody w Termach Podhalańskich wynosi 970 metrów kwadratowych, natomiast temperatura wody utrzymywana jest w granicach od 30 do 38 stopni Celsjusza. Baseny dzielą się na dwa znajdujące się wewnątrz kompleksu oraz na dwa na zewnątrz, w których kąpać się można nawet przy ujemnej temperaturze. Podziwiać z nich ponadto można widok na pobliskie góry. Baseny wyposażone zostały w nowoczesne urządzenia do hydromasażów, takie jak na przykład bicze wodne, jeżyki, gejzery podwodne, ławki do masażu oraz urządzenia do masażu karku i części barkowej zarówno szerokim jak i wąskim strumieniem wody. W składzie wody występują takie składniki, jak: potas, sód, magnez, wapń, żelazo oraz siarka. Dzięki nim kąpiele pozytywnie wpływają między innymi na walkę z otyłością i nadwagą, problemami z krążeniem krwi czy nadciśnieniem. Oprócz oferty kąpieli w basenach termalnych do dyspozycji odwiedzających jest również saunarium, masaże stóp, dźwiękoterapia, wytwornica lodu czy beczka do schładzania. Warto więc zdecydować się na odwiedzenie Term Podhalańskich, jeżeli wybiera się nawet na krótki pobyt w Białym Dunajcu.

Wieś słynie jednak nie tylko z bliskiego sąsiedztwa Term Podhalańskich, ale również i z dogodnych warunków dla narciarzy. Funkcjonuje tutaj stacja narciarska „Toko-Land”, która posiada wyciąg orczykowy o długości 750 metrów i różnicy poziomów wynoszącej 130 metrów. Sama długość trasy zjazdowej wynosi 1000 metrów. Na stroku panują dobre warunki, ponieważ jest on cały czas oświetlony i dodatkowo w razie potrzeby sztucznie ośnieżany, trasy są też ratrakowane. Dodatkowe dwie stacje narciarskie znajdują się również w Gliczarowie Górnym oraz Gliczarowie Dolnym.

Miłośnicy sportów halowych również znajdą coś dla siebie. W Białym Dunajcu znajduje się hala sportowa, która została wybudowana w 2006 roku. Hala znajduje się obok Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1. Jej wyposażenie pozwala na grę w koszykówkę, siatkówkę, tenisa, badmintona, piłkę ręczną, czy też w tenisa ziemnego. Hala ma długość 38 metrów, szerokość 25 metrów, natomiast jej wysokość wynosi 16,5 metra. Z hali sportowej korzystać można również na wyłączność po wcześniejszej rezerwacji. W tym celu należy skontaktować się z Urzędem Gminy.

W Białym Dunajcu co roku organizowana jest też Parada Gazdowska. Jest to wydarzenie kulturalno-sportowe, które jest charakterystyczne również dla okolicznych gmin podhalańskich. Organizowana jest 20 lutego na osiedlu Gile znajdującym się w bliskim sąsiedztwie Term Podhalańskich. Za organizację imprezy odpowiada GOK Biały Dunajec, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Urząd Gminy. Impreza rozpoczyna się uroczystym przejazdem zaprzęgów konnych, którymi powożą górale w tradycyjnych ludowych strojach. Zaprzęgi składają się z tradycyjnych góralskich sanek zwanych kumoterkami. W ramach Parady Gazdowskiej odbywają się trzy konkurencje: wyścigi kumoterek, czyli małych dwuosobowych tradycyjnych góralskich sań; skiring, czyli narciarz ciągnięty przez konia z jeźdźcem oraz ski-skiring, czyli narciarz ciągnięty przez konia bez jeźdźca.

 Turyści odwiedzający Biały Dunajec latem mogą załapać się także na Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki, które odbywają się w ramach Tatrzańskich Wici. W konkurencjach startują dziewczyny z całego Podhala i muszą wykazać się umiejętnościami oraz wiedzą w kategoriach podzielonych na codzienne oraz świąteczne czynności. Do pierwszej grupy zalicza się na przykład ścielenie łóżka, dojenie krowy czy układanie kop siana. Do drugiej grupy konkurencji zalicza się sznurowanie gorsetów i kierpców, śpiew, taniec oraz konkurs wiedzy o regionie. Celem Wyborów jest popularyzacja i promocja regionu. Imprezie towarzyszą również liczne koncerty muzyki ludowej oraz pokazy tańców ludowych.

W Białym Dunajcu organizowane są ponadto takie imprezy jak: Wielkanocna Kosołecka, Majówka Wędkarska, Dzień Pstrąga, Dunajeckie Granie, Festyn Gliczarowski, Festiwal Papieski, czy też Konkurs Młodych Toniecników.

Ponadto warto zwiedzić jeszcze szlak, który łączy drewniane rzeźby w postaci kapliczek, krzyży oraz świątek. Autorem rzeźb jest pochodzący z Gliczarowa Wojciech Kułach Wawrzyńcoch, który żył i tworzył w XIX wieku. W Gliczarowie Górnym – Stołowym warto także odwiedzić izbę pamięci Andrzeja Skupnia Florka, podhalańskiego poetę i gawędziarz, jednego z największych promotorów regionu Podhalańskiego.


1999-2025 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms