K
O
N
T
A
K
T
ZAREKLAMUJ SIĘ »

Noclegi Biały Dunajec


Biały Dunajec rzeki i potoki

mt7.eu - kupuj bilety online kulig, rabaty na wyciagi

Biały Dunajec rajem dla wędkarzy

W Białym Dunajcu najważniejszą i największą rzeką jest oczywiście górski potok o tej samej nazwie. Rzeka jest prawym dopływem Dunajca, który powstaje z połączenia się Białego i Czarnego Dunajca. Sam Biały Dunajec posiada swoje źródło w Rowie Podtatrzańskim, powstaje mniej więcej na wysokości blisko 730 metrów nad poziomem morza w Poroninie w wyniku złączenia się koryt Porońca i Zakopianki. Cały przebieg Białego Dunajca nie jest również zbyt długi – przepływa jedynie przez Biały Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, co daje łączną długość rzeki 31 kilometrów.

Ten górski potok dzieli się ze względu na charakter biegu wody na dwie części – górną i dolną. W górnej części charakteryzuje się typową urodą górskiego potoku (jest tak aż do Szaflar). W łożysku rzeki znajdują się tam wielkie głazy polodowcowe, kaskady, baniowy oraz bystrza. Na tym odcinku rzeczka posiada zróżnicowaną szerokość koryta, które potrafi rozciągać się od kilku do kilkunastu metrów.

W dolnej części biegu, poniżej Szaflar, rzeka staje się łagodniejsza – posiada uregulowane brzegi i betonowe progi.  Mimo to Biały Dunajec potrafi wiosną i latem mocno przybrać – średnie wahania wody w ciągu roku oceniane są na blisko 3,5 metra. Całkowita powierzchnia dorzecza Białego Dunajca wynosi 224 kilometry kwadratowe.

Potok posiada również kilka dopływów. Lewymi dopływami Białego Dunajca są: Suchy Potok, Potok Bustrycki, Syposi Potok, Florynów Potok, Krajowy Potok. Prawe dopływy to: Świdrów Potok, Potok pod Cyrlą, Potok Gliczarowski, Potok Podlubelski.

Biały Dunajec jest jedną z ciekawszych rzek górskich głównie dla wędkarzy. Co ciekawe, łowienie na rzece jest dopuszczalne na całej jej długości, co rzadko się zdarza. Okres wędkowania rozpoczyna się od 15 marca i trwa do 15 grudnia, w pozostałych miesiącach wędkowanie w wodach potoku jest surowo wzbronione. Również sposób łowienia ryb jest ściśle określony, dlatego wędkarze mogą łowić jedynie na sztuczną muchę (tak zwane wędkarstwo muchowe). Od marca do grudnia przyjeżdża nad wody Białego Dunajca całe mnóstwo wędkarzy, którzy chcą zapolować na takie ryby, jak przede wszystkim pstrąg potokowy oraz tęczowy. To właśnie z pstrągów słynie Biały Dunajec (dlatego między innymi wieś posiada pstrąga w swoim herbie). W górnym biegu rzeki występują też lipienie, których najwięcej jest jednak w dolnym biegu rzeki poniżej Szaflar. Wędkarze złowić tam także mogą głowacicę.


1999-2025 © MATinternet Zakopane | Powered by MATcms